• Úspešné práce

• Dobrovoľníctvo v Kysuckej nemocnici v Čadci

• Janka Grochalová a Adriána Lišková získali s prácou Dobrovoľníctvo v Kysuckej nemocnici v Čadci v kategórii Problematika voľného času 2. miesto a vybojovali tak postup do krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti, kde sa umiestnila ako štvrtá.

UKÁŽKA

Napriek modernej dobe a prenikajúcim trendom sú dobrovoľníci stále veľmi žiadanou skupinou ľudí na celom svete. Za  svoj pracovný výkon nemá žiadny finančný zisk. Dobrovoľníctvo je cenené pre rozvoj zručností, socializácie, zábavu a nadviazanie kontaktov pre prípadne budúce zamestnanie. Na Slovensku sa vykonávajú dobrovoľnícke aktivity najmä v rôznych cirkevných a charitatívnych organizáciách, ale absentujú v zdravotníckych zariadeniach. Je všeobecne známe, že v zdravotníckych zariadeniach je nedostatok personálu a práve kvôli tomu by boli dobrovoľníci veľkým prínosom. Dobrovoľníci nemusia vykonávať odborné výkony, stačí, ak budú pacientom/klientom spríjemňovať pobyt v zdravotníckom zariadení. Ich prácou môže byť prechádzka s pacientom/klientom, predčítanie literatúry, pomoc pri sabaobslužných činnostiach. Niekedy lieči čas strávený s človekom alebo milé slovo viac ako lieky a odborná liečba. Je všeobecne známe, že od psychického stavu pacienta závisí aj jeho fyzický stav. Zdravotnícky personál nemá priestor na takéto činnosti a práve preto by dobrovoľníci mali v zdravotníckych zariadeniach svoje miesto. Hlavným podnetom na výber tejto témy bol začiatok našej odbornej praxe, kde sme zažili súčasnú situáciu - nedostatok personálu a času na pacientov. Z tohto dôvodu sme sa aj zamerali na Kysuckú Nemocnicu s Poliklinikou v Čadci, taktiež je to jediná nemocnice v regióne.
            Cieľom práce bolo zistiť stav dobrovoľníctva v KNsP, postoj nemocnice a záujem ľudí o takúto prácu. Zaujímalo nás či by sa takýto princíp práve v KNsP ujal. Chceli by sme vďaka dobrovoľníkom skvalitniť a spríjemniť pobyt pacientov v nemocnici. Zmenilo by to nemocničný stereotyp a klasickú formu liečby. Úžitok z tejto činnosti je viacstranný - pre klientov, dobrovoľníka, personál a v neposlednom rade aj kredibilita samotného zdravotníckeho zariadenia.