• Zubný asistent

• Zubný asistent 5358 M

• Denné štvorročné štúdium s maturitou ukončené pre absolventov základných škôl.

Štúdium pripravuje zdravotníckych pracovníkov spôsobilých samostatne vykonávať základné asistentské úlohy v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime zdravotnej starostlivosti v ambulancii zubného lekára.

Široké profilovanie absolventov so zameraním na kľúčové kompetencie umožňuje pripraviť ich na komplexné riešenie odborných problémov, na ich pohotovú adaptabilitu sa pre prácu v nových podmienkach (v závislosti od trhu práce), pre uplatňovanie nových koncepcií, metód, foriem, postupov, činností. Získajú odborné aj špecifické teoretické poznatky a naučia sa ich aplikovať v praxi, ktorá je súčasťou štúdia. Realizuje sa v 3. a 4. ročníku v prirodzených podmienkach zubných ambulancií. Na konci 3. ročníka štúdia žiaci absolvujú 4-týždňovú súvislú klinickú odbornú prax.

Štúdium je taktiež kvalitnou prípravou pre štúdium na vysokých školách s uvedeným zameraním.

• Podmienky pre prijatie na štúdium

• 1. Úspešné ukončenie štúdia na základnej škole.

2. Zdravotná spôsobilosť - do študijného odboru zubný asistent môžu byť prijatí uchádzači, ktorých zdravotný stav posúdil a na prihláške potvrdil pediater poskytujúci všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a ktorí spĺňajú zdravotnú spôsobilosť k výkonu zdravotníckeho povolania vrátane opatrení pre pracovníkov vykonávajúcich epidemiologicky závažnú činnosť podľa právnych predpisov MZ SR. Nemôžu byť prijatí uchádzači, ktorí majú mentálne, zmyslové alebo telesné postihnutie, zdravotné oslabenie alebo ochorenie, majú narušenú komunikačnú schopnosť, špecifické poruchy učenia alebo správania sa, autistický syndróm, poruchy psychického vývinu.

3. Prijímacie skúšky z profilových predmetov slovenský jazyk a literatúra, prírodopis/biológia.

• Kritériá pre prijímacie konanie

• Prijímacie skúšky sa budú konať v súlade so zákonom č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a rozhodnutiami ministra školstva, vedy, výskumu a športu č. 2021/9113:1-A1810 zo dňa 4. januára 2021 a č. 2021/10124:1-A1810 zo dňa 26. januára 2021.

Aktuálne kritériá pre prijímacie skúšky pre šk. rok 2025/26

• Dokumenty na stiahnutie

• Prihlášky na štúdium sa podávajú elektronicky.