• Sanitár

• Študijný odbor SANITÁR

• Jednoročné externé (večerné) štúdium pre absolventov minimálne so stredným odborným vzdelaním (sekundárne).

Sanitár je zdravotnícky pracovník, ktorý sa uplatní najmä v zdravotníckych zariadeniach, liečebných kúpeľoch a zariadeniach sociálnych služieb.

Povolanie sanitára si vyžaduje základné odborné vedomosti a spôsobilosti a kladie nároky na osobnostný rozvoj. Absolvent je schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti v praxi, zorganizovať, zrealizovať aktivity a vyhodnotiť svoju prácu.

Hlavnú zložku odbornej prípravy tvoria predmety teoretického a praktického zamerania, najmä zdravoveda, sanitárstvo, prvá pomoc a odborná klinická prax.

Štúdium sa ukončuje záverečnou skúškou. Vysvedčenie o záverečnej skúške s doložkou a dokladom o získanej kvalifikácii je výučný list.

• Podmienky prijatia na štúdium

• Do učebného odboru sanitár môžu byť prijatí uchádzači, ktorí spĺňajú zdravotnú spôsobilosť na prácu v odbore.
          Vyjadrenie lekára o zdravotnom stave uchádzača musí byť pripojené k prihláške. Profilové predmety na prijímacie skúšky sú slovenský jazyk a literatúra, prírodopis/biológia.

• Kritériá prijatia na štúdium

• Konkretizácia kritérií na prijímacie skúšky vrátane bodového hodnotenia sú stanovené každoročne. Prijímacie skúšky sa budú konať v súlade so zákonom č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a rozhodnutiami ministra školstva, vedy, výskumu a športu č. 2021/9113:1-A1810 zo dňa 4. januára 2021 a č. 2021/10124:1-A1810 zo dňa 26. januára 2021.

Aktuálne kritériá pre prijímacie skúšky pre šk. rok 2025/26