• O nás

• Sme katolícka stredná zdravotnícka škola, ktorá pôsobí v Čadci od roku 1992. Naším zriaďovateľom je Žilinská diecéza. Meno sme dostali po svätcovi s mimoriadnym vzťahom ku všetkému stvorenstvu - sv. Františkovi z Assisi. Viac ako 30 rokov naša škola pripravuje študentov a budúcich zdravotníkov na výkon svojho povolania. Jej prínos pre slovenské zdravotníctvo sa v kontexte dnešných dní javí nielen pre náš región ako zásadný.

Stupeň vzdelania
            úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A ukončené maturitnou skúškou

3561 M PRAKTICKÁ SESTRA (4-ročné denné štúdium)
            5358 M ZUBNÝ ASISTENT (4-ročné denné štúdium)

3556 M ZDRAVOTNÍCKY ASISTENT (4-ročné denné štúdium)
            3561 N PRAKTICKÁ SESTRA (2-ročné externé pomaturitné štúdium)
            5371 H SANITÁR (1-ročné externé štúdium)

Možnosti ďalšieho štúdia
            pomaturitné kvalifikačné štúdium a vyššie odborné štúdium na stredných odborných školách a štúdium na vysokej škole

Vybavenosť školy
            učebne vybavené modernou výpočtovou technikou
            3 odborné učebne pre praktické vyučovanie v odbore praktická sestra
            2 odborné učebne pre odbor pre praktické vyučovanie v odbore zubný asistent
            2 špecializované jazykové učebne pre anglický a nemecký jazyk
             špecializované učebne pre výučbu IKT
            kopírovanie pre študentov - dostupné multifunkčné zariadenie

študovňa
            telocvičňa
            kaplnka
            oddychová zóna v areáli školy s altánom prispôsobeným na vyučovanie aj v exteriéri
            prístup k internetu
            2 žiacke knižnice (všeobecná a odborná)
            krúžková činnosť
            voľnočasové aj "prestávkové" aktivity - stolný tenis, kalčeto

Ubytovanie
            školský internát priamo v budove školy

Stravovanie
            školská jedáleň v budove školy

Možnosti občerstvenia
            bufet vo vestibule školy
            nápojový a kusový automat v hlavnej budove

Budeme radi, ak nás navštívite touto formou cez Internet, ale aj osobne, aby bol Váš obraz o nás plnší. Okrem bežnej návštevy môžete využiť i DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ (zvyčajne na začiatku decembra) alebo burzu stredných škôl.

• Sv. František z Assisi

• Mal všetko, čo tento svet ponúkal. Vyrastal v bohatej podnikateľskej rodine. Užíval si slávu a radovánky tohto sveta. Napriek tomu sa všetkého kvôli Kristovi vzdal.

Myslel si, že všetko uznanie získa v boji, ale dostal sa do zajatia. Jeho sláva, prestíž, bohatstvo boli nanič. Ťažko ochorel. Po uzdravení to v boji skúšal znova. No nič z toho, čo chcel, nezískal. Vrátil sa domov chorý, sklamaný, bez nádejí, ideálov a cieľov. Začal mávať mystické sny. Modlil sa a Boh sa mu prihováral slovami: „František, nevidíš, že môj dom sa rozpadá? Oprav ho!“ To ho naštartovalo. Opravil kostol, na čo použil rodinné peniaze. Stálo ho to súdny spor s vlastným otcom. Svojho pozemského otca a jeho dedičstva sa zriekol. Rozhodol sa žiť pre Boha. Vybral si život pustovníka v dobrovoľnej chudobe na okraji spoločnosti. Bez ničoho. Žil len z toho, čo mu dali ľudia alebo príroda. Slúžil chudobným. Postupne sa k nemu pridali ďalší mladí ľudia. Bol človekom pokory a odvahy zároveň. Nebál sa predstúpiť pred pápeža, ale ako kresťan ani pred moslimského sultána počas križiackej výpravy. Jeho srdce bolo naplnené radosťou a láskou k Bohu, ľuďom, k prírode. Založil rehoľu.

Tak ako sa Kristus prihovoril Františkovi v minulosti, tak sa tými istými slovami prihovára aj nám. „Nevidíš, že môj dom sa rozpadá? Oprav ho!“ Každý človek je chrámom Ducha Svätého. A tak my, zdravotníci, opravujeme Jeho domy, Jeho chrámy. Pomáhame ľuďom, ktorí sú chorí. Pomáhame opraviť nielen ich telá, ale aj duše. A náš patrón, sv. František z Assisi, nám v tom pomáha. Učí nás modlitbe, pokore, empatii, láske k Bohu a ľuďom.