• Úspešné práce

• Ako Florence Nightingalová

• S prácou Ako Florence Nightigalová sa maturantkám Michaele Polákovej a Kristíne Polečovej podarilo prebojovať dokrajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti, keď získali na okresnom kole v Krásne nad Kysucou skvelé druhé miesto. Zaujímavo a netradične predstavili zakladateľku profesionálneho ošetrovateľstva. "Chceli sme Florence priblížiť ako jednu z najvýznamnejších osobností ošetrovateľstva netradičnou formou a dostať do povedomia ľudí ženu, ktorá celý svoj život obetovala pre iných, najmä ranených, trpiacich a zomierajúcich," povedali o cieľoch práce autorky Miška a Kristínka.

Tu nájdete rozhovor s hlavnými protagonistkami príbehu o Florence - Miškou a Kikou. Rozhovor [mp3, 13:43]

UKÁŽKA Z PRÁCE

Ošetrovateľstvo je dnes vednou disciplínou – humanitnou a aplikovanou. Jeho korene však siahajú hlboko do minulosti. Ak siahneme do minulosti, v období, keď žila Florence Noghtingaelová, bolo povolaním podradným. Bola to práve táto šľachtičná, ktorá vložila ošetrovateľstvu pečať profesionality. Myslíme, že nielen jej profesionalita, ale najmä osobnostná výbava a vklad pre dobro iných je to, čo môže byť pre mladých (a nielen pre nich) hodné nasledovania. Pokúsili sme sa utriediť množstvo informácií, zosumarizovať ich a ponúknuť pohľad na plodný, prínosný, zaujímavý život a aj dlhý život a pôsobenie ženy, ktorú nazývali a dodnes nazývajú Dáma s lampou. Veď pripomínanie si osobností, ktoré sa významným spôsobom podieľali na rozvoj oblastí, v ktorých sa angažovali, má svoj nedoceniteľný význam. Bez ich nasadenia a zanietenia by sa mnohé pozitívne zmeny presadzovali len veľmi ťažko. Cieľom práce bolo predstaviť Florence Nightingaelovú nielen širokej verejnosti, ale priblížiť ju ako jednu z najvýznamnejších osobností ošetrovateľstva žiakom Strednej zdravotníckej školy i Strednej odbornej škole pedagogickej netradičnou formou. Chceli by sme skúsiť na základe sumarizácie týchto informácií dostať do povedomia ľudí ženu, ktorá celý svoj život obetovala pre iných, najmä ranených, trpiacich a zomierajúcich. Jej práce ovplyvnila ošetrovateľskú starostlivosť 19. a 20. storočia na celom svete. Pre naplnenie cieľov a umožnenie stotožnenia sa dnešných mladých ľudí s filozofiou obety pre dobro iných sme sa predstavili aj jej osobný život, myšlienky a vnútornú cestu, ktorá viedla k obeti vzdať sa lásky a rodinného života.