• Spojená škola Čadca

• Dobrý deň p. zástupkyňa,
          chcem sa Vám touto cestou poďakovať za peknú a významnú aktivitu "Zdravý úsmev", ktorú realizovali študenti Vašej Strednej zdravotníckej školy v našej škole. Naši žiaci a aj vyučujúci si odniesli krásny zážitok. Vzdelávacia aktivita bola realizovaná detskou, hravou a zábavnou formou, čo naše zdravotne znevýhodnené deti a ich vyučujúci náležite ocenili. V rámci aktivity si deti zhrnuli všetky získané poznatky a zhodli sa na tom, že ak chceme mať zdravý chrup, musíme sa oň aj pravidelne starať a dodržiavať všetky odporúčania našich "budúcich zubných asistentov".
          V mene celého nášho žiackeho a učiteľského kolektívu sa chcem poďakovať šikovným študentom SZŠ za pútavé vzdelávacie podujatie a trpezlivosť pri práci so zdravotne znevýhodnenými žiakmi. Osobitne sa chcem poďakovať aj p. Fongusovej  za prípravu a dohľad pri realizácii tejto aktivity.
          Privítali by sme, keby sme mohli aj naďalej pokračovať v tejto milej a užitočnej spolupráci. Boli by sme radi, ak by bolo možné v budúcnosti zaradiť do aktivít okrem Špeciálnej základnej školy aj našu Základnú školu pre žiakov s autizmom, ktorá je súčasťou Spojenej školy v Čadci.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
          S prianím pekného dňa

Mgr. Ivana Řeháčková
          Spojená škola, Palárikova 2758, 022 01 Čadca
          Kontakt: 0911 520 130

• Domov pre seniorov Zvonková (Praha)

• Milé vedení, milá a vážená paní profesorko, třídní paní učitelko Mgr. Juliana Belková

V termínu 30. 8. – 10. 9. 2021 vykonávaly čtyři Vaše studentky Gabriela Chujdaková, Eva Kurčinová, Katarína Zanovitová, Natália Kubová praxi v Domově pro seniory a Domově se zvláštním režimem Zvonková. V našem Domově pravidelně poskytujeme praxi studentům středních zdravotních, sociálních i sociálně pedagogických oborů. Málokdy se nám ale stane, že by nastoupily takto šikovné, vstřícné, na klienty orientované a nadšené studentky, kterým se naše seniory nebojíme svěřit do péče. Během praxe se studentky zapojily do přímé péče, v době, kdy byl náš personál z důvodu nemocí a dovolených v oslabení. V této době nám byly vekou oporou, a zatímco sbíraly cenné zkušenosti do dalších studií a budoucího zaměstnání (alespoň v to pevně věříme), my jsme byli vděčni za to, jak rychle se zvládly zapojit do chodu Domova. Na oddělení se zvláštním režimem, kde jsou senioři trpící demencí a tím pádem vyžadující specifický přístup, formu komunikace a velkou trpělivost, vše zvládaly s přehledem jako profesionálky. Kromě přímé péče měly studentky možnost zapojit se do volnočasových aktivit, které Domov nabízí, byly proškoleny v polohovacích pomůckách naší fyzioterapeutkou a zúčastnily se naší velké společenské akce – Country bálu, kde si mohly s klienty i zatančit a strávit s nimi odpoledne v trochu jiném, veselejším duchu. Klienti i personál si na „Vaše děvčata“ velmi rychle zvykli a přijali jsme je za své. Jsme rádi, že u nás mohly svou zahraniční stáž absolvovat a snad i jim byla ku prospěchu.
           Mgr. Sylvia Kluková, Vedoucí sociální péče DS a DZR

• Cena Antona Neuwirtha

• Cena Antona Neuwirtha udeľuje Fórum života výnimočným osobnostiam a organizáciám, ktoré svojou aktivitou ukazujú rešpekt a úctu voči životu.
          V kategórii Organizácia cenu dostali dve školy z Čadce – Stredná odborná škola pedagogická sv. Márie Goretti a Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi, cenu prevzala riaditeľka oboch škôl Renáta Kasmanová. „Táto cena je iná ako ceny, ktoré dostávajú naši študenti. Je špecifická v tom, že je za veľkosť srdca. Dobro sa koná potichu,“ povedala pri preberaní. Študenti týchto škôl sa aktívne zapájajú do charitatívnych a benefičných akcií, kampaní na ochranu života a darcovstva krvi. Vo svojom voľnom čase navštevujú chorých a ľudí v domove sociálnych služieb.

• Únia slabozrakých Slovenska