• Úspešné práce

• Víťazstvo v krajskom kole a skvelé 4. miesto v celoslovenskej súťaži (2024)

• Iza Karolína Čáková (III.PS) s prácou Ostať prirodzená alebo splynúť s dobou (trend estetickej medicíny) zvíťazila v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti a na celoslovenskom kole získala výborné 4. miesto.

UKÁŽKA
            Každá tvár je jedinečná, výnimočná a neopakovateľná. Skrýva všetky tajomstvá a skúšky života človeka. Hovorí sa, že tvár je zrkadlom do duše. Tvár je to, čo vidíme u človeka ako prvé, a pokiaľ sme vnímaví, vieme z nej veľa prečítať. Je zdrojom veľkého množstva dôležitých cenných informácií. Sprostredkúva rozmanité dáta o jej nositeľovi. U človeka vieme pomocou nej odhadnúť vek, prečítať aktuálne emocionálne naladenie aj zdravotný stav. Odhadom osobnosti a intelektu z tváre môžeme identifikovať spriaznenú dušu pre priateľstvo i potencionálny vzťah. Je prirodzené, že starneme a tým sa mení náš vzhľad. Každým rokom pribúdajú vrásky a mení sa stav pokožky a celého tela. Snaha udržať si navždy mladistvý vzhľad je to, po čom bádajú alchymisti i vedci od nepamäti. Celé stáročia túžia nájsť elixír večnej mladosti. Avšak prirodzené starnutie s noblesou sprevádza krása, elegancia a dôstojnosť. Veď ako by už vyzeral svet, keby nikto nezostarol a všetci ostali večne mladí. Ak by naši starí rodičia nemali vrásky, kde by sme hľadali múdrosť vekov, ktorá sa v nich ukrýva. Pohľad na hodvábnu pleť bábätka vyvoláva pocit nehy radosti a čistoty. Avšak i pohľad na starého človeka má svoje čaro. Cítim vtedy pokoj, úctu, ochranu a bezpečie. Súčasná doba však už prináša aj trend večnej mladosti, zakrývania nedostatkov, túžbu po dokonalosti a spoločenský ideál krásy. Oslovil masy ľudí, ktorí si ani neuvedomujú, že strácajú vlastnú výnimočnosť, jedinečnosť a identitu. S neustálym rozvojom estetickej medicíny už nič nie je nemožné. Inšpiráciou pre napísanie práce bola skutočnosť, že som mladé dievča, ktoré sa pohybuje v spoločnosti iných mladých a z môjho pohľadu pekných dievčat. Často ma prekvapuje, že napriek tomu sú nespokojné so svojím vzhľadom a túžia po zmene. Je to preto, že súčasná doba očakáva dokonalosť a ponúka spoločenský ideál krásy? Alebo je príčinou túžby po zmene nízke sebavedomie? Dokáže vôbec vonkajšia krása zvýšiť sebavedomie? Podľa čoho ľudia posudzujú, čo je pekné a čo už nie? Chceme aj prostredníctvom tejto práce nájsť odpovede na všetky svoje otázky a poskytnúť mladým dievčatám alternatívne riešenia a možnosti, ako byť pekná i spokojná. Pretože si často neuvedomujú, koľko majú výnimočných vlastností a ako ich aj drobné nedokonalosti robia jedinečnými.