„Na prežitie potrebujeme 4 objatia denne. Na údržbu potrebujeme 8 objatí denne. Na rast potrebujeme 12 objatí denne.“ ( Virgínia Satirová)
Dňa 5. mája 2022 sa študentky I. PSVB triedy zúčastnili odbornej exkurzie v rámci predmetu ošetrovateľstvo, ošetrovateľská starostlivosť, psychológia, pedagogika a profesijná komunikácia v zariadení RIEKA v Šutove.
RIEKA je centrum pre liečbu drogových závislostí – je to špecializované zdravotnícke zariadenie zamerané na liečbu duševných porúch zapríčinené účinkom návykových psychoaktívnych látok, na liečbu nelátkových závislostí a depresií so zameraním na rast osobnosti.
Zariadenie, ktoré poskytuje starostlivosť už 17 rokov, vedie MUDr. Marcela Sarnosvská. Kapacita liečebne je dvadsať postelí a liečba je kombináciou medikamentóznych a psychoterapeutických postupov s holistickým zameraním. Klienti môžu využiť túto možnosť liečby až po absolvovaní akútnej liečby v nemocnici a tu prichádzajú už detoxikovaní. Pobyt je buď hradený poisťovňami (troma), alebo si ho pacienti platia sami. Liečebňa využíva pri psychoterapii model americkej humanistickej psychologičky a priekopníčky na rodinnú terapiu Virgínie Satirovej. Kladie dôraz na to, že pri liečbe závislostí treba niekedy liečiť najskôr rodinu a až potom závislého. Tvrdí, že každá závislosť vychádza z odložených, obetovaných alebo odrieknutých snov a zo straty bezpečia.
„Prečo rodinná terapia...? Pretože sa zaoberá rodinnou bolesťou."
A ako to všetko prebieha?
Model pracuje s jednotlivcom, párom i rodinou. Pri práci sú členovia rodiny povzbudzovaní ku zmene komunikačných vzorcov tak, aby sa všetci členovia mohli pohnúť zo stavu prežívania bolesti, stresu a ohrozenia k zdraviu a rovnováhe, súčasne so smerovaním k naplneniu základných cieľov každého člena rodiny.
Podporuje pritom vnútornú zmenu a životný rast človeka, zmenu motivačného nastavenia, ale aj zmenu správania sa jedinca vo vzťahu k iným ľuďom i k sebe.
Model kladie dôraz na pozitívne orientovaný transformačný model terapie. Cieľom je v prítomnosti zmeniť dopad minulého negatívneho alebo patogénneho zážitku či udalosti a aktivizovať tak liečivý proces. Stavia na poznaní, že človek s podporou vnútorných zdrojov zmení nielen svoje správanie, ale i svoje bytie tak, aby žil v zhode so svojím vnútorným prežívaním.
Patogénne príznaky ustupujú vtedy, ak sa vplyvom nových zážitkov pozitívne mení vonkajšie správanie, poznanie, ale i emočné prežívanie a motivácia človeka.
Terapeut s klientom nadväzuje kontakt, buduje s ním bezpečný vzťah a zodpovedá za proces terapie. Model Virginie Satirovej používa aj meditácie a prispieva k zmene života ľudí prostredníctvom vizualizácie či hlbokého dýchania.
Ďakujeme pani doktorke Sarnovskej, že nám otvorila dvere, pustila nás do súkromia a dala nám veľa poučných informácií. Miestami sme mali pocit, že my sami sme začali terapiu. Za takýto pekne strávený čas sa však musíme poďakovať aj študentke I.PSVB Vierke Kerhátovej, ktorá v tomto malom, útulnom a rodinnom zariadení pracuje.
PhDr. Mária Kuljovská