Viera a spiritualita, poznanie a sebapoznanie, objavenie svojich hraníc, turistika a umenie, príroda a človek, zážitok a hra, cesta a legenda, to všetko tvorí príťažlivý celok uprostred reality našej doby.
Naše cesty, naše kríže, vrcholy a pády ...
Slovenská severná svätojakubská cesta začína v Žiline pri Budatínskom zámku a vedie cez Kysucké Nové Mesto (Kostol sv. Jakuba Staršieho) a horu Živčáková pri Turzovke do Trojmedzia, kde sa stretávajú v jednom bode hranice Slovenska, Poľska a Česka. V Kysuckom Novom Meste bola na tejto trase vybudovaná a vysvätená nová krížová cesta, ktorá je dlhá takmer 2 km a má prevýšenie 298,63 m, končí na vrchu Tábor. Aké symbolické! Veľkou túžbou nás, študentiek druhého ročníka večerného štúdia v odbore praktická sestra ,bolo absolvovať ju práve a jedinečne vo svätom týždni, počasie nám však nakoniec úplne zmenilo plány. Odložili sme ju preto o dva týždne.
Lenže človek mieni a Pán Boh mení....... ! Isto skúšal našu odhodlanosť ,odvahu, vytrvalosť a dôveru v Neho. Vrtkavé počasie nás potrápilo znovu a znovu. S malou dušou , ale o to s väčšou nádejou a túžbou sme prišli na začiatok krížovej cesty a z hĺbky srdca sme prosili patróna aj dobrého počasia sv. Jakuba o to, aby nás sprevádzal celý čas a suchých doviedol domov.
Jednotlivé zastavenia sú v tvare monštrancie, okrem 12- teho.
Pätnáste zastavenie vlastne ani zastavením nie je, je to zmŕtvychvstanie, v časti monštrancie je zrkadlo, aby sme v ňom vo vlastnej tvári objavili a uzreli Krista......... .
Vyrobili ich majstri Jozef Hodás, Miroslav Hromada a Pavol Kopták spolu so študentmi a absolventmi odboru umeleckoremeselného obrábania kovov na SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Vznikli podľa návrhu farníčky a pedagogičky tejto školy Ľubice Šustekovej.
Okrúhla časť každého zastavenia je vyplnená výjavom z krížovej cesty Ježiša Krista, je vhodne doplnená motívmi miestnej fauny a flóry a zaliata živicou. Prítomné sú v nich aj symboly či atribúty sv. Jakuba staršieho, ako pútnická palica, pútnická taška, mušľa, knižka a meč umučenia tohto apoštola.
VII. Druhý pád
„ Klaniame sa ti, Kriste a dobrorečíme ti. - Lebo si svojím krížom vykúpil svet.
Mária sa dotkla jeho srdca, Veronika tváre a Šimon jeho kríža. Po týchto stretnutiach dodávajúcich mu posilnenie prichádza ďalší pád. Toto však nie je podľa predstáv okolostojacich, zvlášť rímskych vojakov, a tak nespokojnosť a napätie rastie. Vyčítavé pohľady i slová na Ježišovu adresu pribúdajú.
Trpezlivosť a zhovievavosť sú prejavom milosrdenstva. Ježiš ani jedno, ani druhé od svojich mučiteľov čakať nemohol, a ani by sa nedočkal. My sa však máme snažiť byť trpezliví a zhovievaví k sebe navzájom, a ešte viac k možno už stokrát opakovaným chybám ľudí okolo nás. Boh totiž vedie k odpusteniu, Satan však k znechuteniu pri našich pádoch a pádoch iných.
Ježišu, koľko si mal trpezlivosti a zhovievavosti so svojimi učeníkmi a máš aj s nami. Prosíme ťa, nauč nás týmto čnostiam. Trpezlivý Ježišu, zmiluj sa nad nami. – Aj nad dušami v očistci."
Krížová cesta bola realizovaná v rámci cezhraničného projektu Spoločne putujeme so sv. Jakubom a úprava terénu bola spolufinancovaná z prostriedkov Európskeho fondu pre regionálny rozvoj v rámci Fondu malých projektov programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovenská republika – Česká republika. Českým partnerom projektu je rímskokatolícka farnosť Mosty u Jablunkova.
kolektív II.PSV B, triedna učiteľka Mária Kuljovská, Zita Ondrašinová (vyučujúca a námestníčka pre OSE KNsP)