Úvod O predmete INF INF - slovníček zákl. pojmov, ... Predmetová komisia (PPK) Zaujímavosti

Stránky predmetu "Informatika" (INF)

O predmete INF

Podľa ŠVP je obsahový a výkonový štandard informatiky (INF) rozdelený do 5 nasledovných okruhov (postupne sa môžu meniť - pozri napr. materiály pre gymnáziá):

• Postupy, riešenie problémov, algoritmické myslenie (PRG)
  • Informácie okolo nás (ION)
  • Komunikácia prostredníctvom IKT (KOM)
  • Princípy fungovania IKT (PFI), resp. DT (PFD)
  • Informačná spoločnosť (ISP)

Na základe toho je potom cieľom maturitnej skúšky (MS) z INF najmä zistiť:

(na tých školách kde sa z predmetu maturuje - pozri aj záverečná poznámka)

• úroveň vedomostí a pochopenia teoretických poznatkov z INF,
  • úroveň schopností riešiť algoritmické úlohy,
  • úroveň schopnosti zdokumentovať a prezentovať navrhnuté riešenia,
  • úroveň schopnosti identifikovať problém z oblasti IKT, analyzovať ho, navrhnúť spôsoby jeho riešenia, vybrať najvhodnejšie riešenie a zrealizovať ho,
  • úroveň praktických zručností v ovládaní prostriedkov IKT.

Dosiahnutá úroveň v jednotlivých bodoch sa na MS porovnáva s cieľovými požiadavkami (CP) na vedomosti a zručnosti z INF, kt. sú definované v nasledujúcom dokumente:

(katalóg cieľových požiadaviek je dokument, ktorý definuje požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov z jednotlivých predmetov maturitnej skúšky)

Zároveň je potrebné si uvedomiť, že CP z INF sú z dôvodu jej neustáleho rozvoja otvoreným materiálom, takže sa k nemu vyjadrujú aj učitelia stredných škôl, učitelia a odborníci z vysokých škôl i z praxe, čím sa predložený text postupne naďalej spresňuje.

Poznámka:

U nás sa "priamo" z predmetu nematuruje, niektoré z tém sa však v zmysle ŠVP v MS nachádzajú (príp. podľa jeho aktuálneho znenia priebežne dopĺňajú) a nadobudnuté vedomosti sú samozrejme využiteľné v praxi i v ďalšom štúdiu...