Púť do Talianska

V čase jarných prázdnin sa študenti SZŠ sv. Františka z Assisi a PaSA sv. Márie Goretti spolu s farníkmi z farnosti Zákopčie a Milošová pod vedením vdp. Igora Čuntalu vydali na púť do Talianska. Hneď po príchode do Loreta navštívili pôvodný Nazaretský domček, v ktorom archanjel Gabriel oznámil Panne Márii, že sa stane Božou Matkou. K zaujímavostiam patril aj drevený pohyblivý ,,Betlehem“, ktorý zobrazuje nielen narodenie Ježiška so všetkým, čo k tomu patrí, ale i život obyvateľov Betlehema – jeho kultúru, remeslá a tradície. Cieľom nasledujúceho dňa bola návšteva významného mesta Monte Sant´Angelo. Podľa legendy sa tu na konci 5. storočia zjavil archanjel Michael, ktorý ukazoval na jaskyňu v hore a tlmočil Boží príkaz, aby sa jaskyňa premenila na kresťanský chrám. Po svätej omši sa pútnici vydali do úžasného mesta San Giovanni Rotondo, ktoré je známe predovšetkým kláštorom Santa Maria delle Grazie, spojeným so životom sv. Pátra Pia.

Na mieste, kde stál pôvodný kostol, bol vybudovaný kostol nový. Počas prehliadky mohli na jednej strane steny vnímať príbeh sv. Františka z Assisi a paralelne s ním, na druhej strane, zas rovnako stigmatizovaný život pátra z Pietrelčiny. Oba tieto príbehy znázornil jezuitský páter Marko Rupnik. Navštívili aj pôvodný, prekvapivo malý kostolík so spovedelnicu, v ktorej spovedával páter Pio a neskôr ticho adorovali pri hrobke pátra Pia. Jeho izby, v ktorých pobýval, študoval i modlil sa, pôsobili skromne, no inšpirujúco. „Štúdiom kníh človek Boha hľadá; v modlitbe ho nachádza,“ povedal páter Pio. Záver dňa patril jeho dielu – nemocnici. Na druhý deň si v rodisku svätca, mestečku Pietrelcina, prehliadli jeho rodný dom, kostol sv. Anny, kde bol pokrstený, pristúpil k prvému sv. prijímaniu a bol birmovaný. Púť pokračovala návštevou Assisi a prehliadkou pútnického kostola Santa Maria degli Angeli. Pri pôvodnej kaplnke Poriunkule, kde svätý František založil františkánske hnutie a aj zomrel, predniesli všetci svoje modlitby. Pokračovali ďalšími miestami súvisiacimi so životom a pôsobením svätca - Bazilika sv. Františka, katedrála San Rufino, kostol Santa Maria sopra Minerva a starý  kostol San Damiano, kde sa odohralo Františkovo obrátenie pred krížom. Po absolvovaní bohatého programu nastal čas vrátiť sa. Ak sa vrátili nielen s poznaním, ale aj s vnútornou zmenou, splnila púť svoj cieľ. Ako povedal sv. František z Assisi, patrón školy: „Posväcujte seba a posvätíte svet.“

„Štúdiom kníh človek Boha hľadá; v modlitbe ho nachádza.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/pater-pio/