Výmenný pobyt z Chorvátskom Záhrebe

"Toto je deň, ktorý dal nám Pán. Veseľme sa a radujme sa v ňom", spievali študenti SZŠ sv. Františka z Assisi a PaSA sv. Márie Goretti v Čadci, keď sa vracali v pondelok 26. novembra 2015 z výmenného pobytu z Chorvátskeho Záhrebu. Po prvýkrát štyridsať študentov a ich pedagógovia navštívili družobnú školu Dievčenské gymnázium Milosrdných sestier. Aby študenti lepšie vnikli do mentality Chorvátov,  ubytovaní boli v rodinách, kde mohli zakúsiť ich pohostinnosť. Program stretnutia bol bohatý. Prvý deň sme absolvovali prehliadku mesta Záhreb, kde sme obdivovali atmosféru stredoveku prepletenú novou kultúrou. Pozreli sme si množstvo kultúrno-historických pamiatok. Uchvátila nás ich dominanta - Bazilika sv. Štefana.

Večerný program tohto dňa patril nám. Náš spevácky zbor Goretti pod vedením Mgr. Martina Klimeka vystúpil s koncertom duchovnej piesne. Publikum sa za vystúpenie odvďačilo veľkým aplauzom. Ďalší deň sme sa vrátili do detstva, do obdobia, kedy sme sledovali film Karla Maya Winetou. So zatajeným dychom sme pozorovali nádhernú krajinu Národného parku Plitvické jazerá. K najvyššie položenému jazeru sme sa prepravili  kyvadlovou dopravou. Cez jazero Kozjak sme prešli  parníkom. Aká by bola návšteva Chorvátska, keby sme nevideli more? V nedeľu sme navštívili veľmi známe prímorské mesto Opatija. Ani jeho nízka  teplota neodradila niektorých otužilcov, aby sa v ňom okúpali alebo si  v ňom aspoň namočili nohy. Tento deň sme zavŕšili sv. omšou v kostolíku sv. Jakuba. Na sv. omši žiaci oboch škôl zaspievali po chorvátsky pieseň Pán zastavil na brehu. V pondelok ráno boli už len slzy, bozky, kývanie... Plní dojmov sme sa šťastne vrátili na Slovensko.

PhDr. Anna Šimášková