OŽAZ 2015

Žiaci 3. ročníkov absolvovali dňa 16. – 18. septembra Kurz na ochranu života a zdravia. Prvý deň sme boli na túre v okolí Čadce, vyšli sme na Husárik, kde sme opekali, obzerali krásu prírody, ale učilisa aj spoznávať rastlinky a pod. Druhý deň sme išli na chatu, ktorú dobre poznáme, keďže sme boli na nej aj počas lyžiarskeho kurzu. „Naša“ chata sa volá Plemenár a nachádza sa na vrchole Veľkej Rači Dedovky. Do centra Oščadnice sme sa doviezli autobusom a celú trasu ku chate sme šli pešo. Približne 11 km. Musíme povedať, že cesta na chatu bola dlhá, vyčerpávajúca, ale predstava teplého obeda a postele nás poháňala ďalej. Poobedie sme mali vyplnené rôznymi aktivitami – plnili sme zaujímavé úlohy v skupinách.

Napr. museli sme zložiť pieseň, znázorňovali sme ježka, lúštili hlavolamy, skladali puzzle a všelijaké iné „dobroty“. Na konci dňa po večeri sme išli do sauny a vírivky zregenerovať naše unavené telá. K dispozícii sme mali aj veľké trampolíny, na ktorých sme sa poriadne vybláznili. Tretí deň sme mali odbornú prednášku o prvej pomoci. Učili sme sa, ako správne poskytnúť prvú pomoc, umelé dýchanie, zastaviť krvácanie, pomôcť pri zlomeninách, omrzlinách, popáleninách... Pred odchodom domov sme si upratali izby, naobedovali a odfotili pred chatou. Od chaty sme išli pešo, pred sebou sme mali kratšiu túru, približne 5 km. Síce sme domov prišli unavené, ale aj tak to stálo za to a bol to pre nás neuveriteľný zážitok.
Osobitné poďakovanie patrí pani profesorke Jelenčiakovej, ktorá nám spríjemnila pohyb na horách zaujímavými aktivitami a sestre Lujze. ĎAKUJEME!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                ,,tretiačky“