Teóriu, prax a niečo medzitým nemožno oddeliť

Toto potvrdzuje aj odborná exkurzia študentov I.PSV triedy, ktorá sa uskutočnila 2. a 3. decembra 2019. Účastníkmi odbornej exkurzie neboli len študenti tejto triedy so svojimi vyučujúcimi Mgr. Cudrákovou a PhDr. Kuljovskou, ale pozvanie prijali aj odborníci z praxe – sestry z oddelení, na ktorých vykonávame odbornú klinickú prax. Cieľom našej exkurzie bolo oboznámiť sa s organizáciou a systémom práce v I. súkromnej nemocnici na Slovensku v Košiciach – Šaci, predovšetkým s oddelením popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Chceli sme spoznať prácu Asociácie samaritánov SR, navštíviť, prosiť a ďakovať za všetko v „poľskej Fatime“ a upevňovať dobré vzťahy so zamestnancami našich školiacich pracovísk nielen v Čadci, ale aj Třinci.

Nemocnica v Košiciach – Šaci na nás zapôsobila ako najvoňavejšia nemocnica na Slovensku s prekrásnymi priestormi jednotlivých oddelení, obsiahlo mám bola popísaná práca v HBO (hyperbarickej komore) a na oddelení popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Videli sme štandard aj nadštandard v poskytovaní služieb pacientom v tomto zdravotníckom zariadení. Po štyroch hodinách prehliadky a výkladu sme sa unavení premiestnili do centra Košíc, ktoré nám ponúkli pravú vianočnú atmosféru. Prespali sme v meste, o ktorom jeho obyvatelia hovoria, že je stadiaľ matka Ježišova – v Prešove. Na druhý deň sme pokračovali v našom poznávaní. Vzhľadom k nepredvídaným povinnostiam sme sa nedostali k samaritánom. Ich poslanie ako dobrovoľníckej organizácie na Slovensku nám priblíži prezentácia, ktorú nám poskytli. Poslednou zastávkou bolo Zakopané s jedným zo svojich skvostov – Sanktuáriom Matky Božej  Fatimskej. Tu sme svoju poznávaciu púť zavŕšili.

Videli sme komerciu v praxi, priblížili sme si dobrovoľnícku činnosť, ktorú  M. Fr. Voluntaire popísal takto: „dobrovoľník je ten, kto ponúka sám seba k výkonu nejakej služby". A nakoniec sme pocítili blízkosť nebies, sediac v chráme postavenom Poliakmi z vďaky za záchranu života vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., keď bol postrelený atentátnikom.

Aj spokojní aj unavení sme sa vrátili do reality všedných dní, k svojim povinnostiam.

Ďakujeme za tú skúsenosť, vedomosť a krásu.

Triedna učiteľka I.PSV          Kuljovská Mária