Zdravotnícky asistent v akcii 2017

V dňoch 8 - 9. júna 2017 sme sa zúčastnili súťaže v prvej pomoci Zdravotnícky asistent v akcii v Prešove. Našu školu reprezentovali študentky druhého ročníka. Súťaž každoročne organizuje SZŠ Prešov v rekreačnej oblasti Cemjata. Tento rok sa jej zúčastnilo 14 štvorčlenných družstiev zo SZŠ z celého Slovenska. Študenti súťažili v športových, vedomostných a praktických úlohách z prvej pomoci, zároveň sa hodnotil celkový čas, za ktorý všetky úlohy zvládli. Nasledovne úlohy pripravili a odbornými garantmi súťaže boli záchranári z Košickej záchrannej služby.
Úloha č. 1 - Šplh na lane
Úloha č. 2 - Ošetrenie zraneného motorkára. Bolo potrebné vylúčiť poranenie chrbtice, ošetriť pneumotorax, zlomeninu stehennej kosti, zložiť prilbu, postrehnúť že zranený prestal dýchať a zahájiť KPR.
Úloha č. 3 - Anafylaktická reakcia na uštipnutie včelou .Študenti mali rozpoznať príčinu sťaženého dýchania, alergické prejavy na koži, vedieť manipulovať s autoinjektorom nájsť u pacienta Epipen, podať mu ho a po 5 minútach podať druhú injekciu Epipenu.
Úloha č. 4 - Hypoglykémia u pacienta s inzulínovou pumpou. Úlohou študentov bolo nájsť a zastaviť pumpu, podať pacientovi Colu light alebo cukrík, študenti mali vedieť pracovať s inzulínovou pumpou a postrehnúť že v Cole light nie je cukor.

Úloha č. 5 - Strieľanie šípom a lukom do terča
Úloha č. 6 - Vedomostný test
Súťaž preverila vedomosti a schopnosti študentov, bola náročná a potvrdila, že je nevyhnutné nielen sledovať nové trendy v poskytovaní prvej pomoci, ale i klásť na študentov vyššie nároky. Atmosféra súťaže bola veľmi priateľská, organizátori veľmi pohostinní, žiaci i pedagógovia sa navzájom spoznali a vymenili si skúsenosti.