ADVENTNÉ PUTOVANIE so svätým Štefanom

Meno Štefan znamená koruna. Štefan bol prvým Ježišovým učeníkom, ktorý podstúpil za neho mučenícku smrť. Bol ustanovený, aby sa staral o vdovy a o chudobných. Štefan neohrozene vyznával svoju vieru, hovoril vo veľkej múdrosti a mnohí sa na jeho kázanie obrátili. Prvý uhorský kráľ - Štefan sa zaslúžil o rozmach kresťanstva v Rakúsko – Uhorskej monarchii, za čo bol po smrti vyhlásený za svätého.

Každoročne sa študenti SZŠ a PaSA z Čadce v advente vyberú obdivovať atmosféru predvianočnej Viedne. Tento rok sme k Viedni pridali i ďalšie európske mesto – Budapešť. Chceli sme sa presvedčiť, či „chválospevy“, ktoré o tomto meste kolujú, ako o najkrajšom v advente, sú pravdivé. A verte že sú.
Nielen vôňa punču, nádhera vyzdobených ulíc a žiarivých tržníc nás ťahala do týchto miest, ale aj história, ktorej súčasťou sme kedysi boli i my, Slováci. Z budínskeho kopca okolo sochy sv. Štefana Kráľa cez Szechenyiho most, popri budove Parlamentu, pred Baziliku sv. Štefana, ktorá uchováva nabalzamovanú pravú ruku prvého uhorského kráľa, sme sa  presunuli do Votivkirche.

Na miesto niekdajších vojenských prehliadok – Rathausplatz popri bohyni Pallas Ateny pred rakúskym parlamentom sme mierili k soche najväčšej panovníčky rakúsko-uhorskej monarchie Márie Terézie a jej námestiu, neobišli sme ani zimné sídlo rodu Habsburgovcov, súčasné kancelárie prezidenta, múzeum Alžbety Bavorskej – Sisi, španielsku jazdeckú školu. Na ulici Graben sme sa zastavili v najstaršom kostole vo Viedni – kostole sv. Petra, v ktorom sa konajú bohoslužby nepretržite už 1600 rokov, okolo morového stĺpu najsvätejšej Trojice sme sa dostali na Stefanplatz, pred monument, pýchu Viedne – Domkirche St. Stephan zu Wien.

Posledný úsek našej cesty – Roternturstrasse. Na Swedenplatz sme rýchlo nastúpili do autobusu vyštípaní mrazivým vetrom, so zážitkami, s malými darčekmi a v dobrej nálade sme sa vracali domov.

Ďakovali sme Bohu a Matke Božej za pekné počasie, pokojnú cestu, za ľudí, ktorých sme spoznali a všetko čo sme zažili. Pritom sme si  neuvedomili, že tento rok nás sprevádzal a ochraňoval na našich cestách aj sv. Štefan, a nielen v advente.

Začalo sa to v apríli, pri návšteve našich škôl študentmi družobnej školy z Chorvátska. Prvým miestom, ktoré sme im z nášho okolia ukázali, bol práve kostol sv. Štefana Kráľa so svojou relikviou v Žiline časť Dolné Rudiny.

Snáď aj v novom roku 2017 sa k nám na našich cestách pridá niekto z neba.