Exkurzia do kaštieľa v Radoli - najstaršieho historického objektu na Kysuciach

Dňa 26. októbra 2016 sa konala exkurzia do renesančného kaštieľa v Radoli, ktorý patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach. Exkurzie sa zúčastnili žiaci prvého ročníka Pedagogickej a sociálnej akadémie sv. Márie Goretti a Strednej zdravotníckej školy sv. Františka z Assisi pod pedagogickým dozorom Mgr. Stanislavy Kubincovej, Mgr. Janky Kordekovej, Mgr. Michala Majchráka a Ing. Viktora Kubinca. Žiakom  bolo ponúknutých niekoľko stálych expozícií dokumentujúcich dejiny Kysúc pod názvami: Najstaršie dejiny Kysúc, Meštianske bývanie na Kysuciach, Svet alchymistu a Odkaz Cyrilometodejskej tradície.

Žiaci mohli obdivovať zbierku archeologických nálezov z počiatkov osídlenia na Kysuciach, ukážku interiérového zariadenia mestských sídel Kysuckého Nového mesta a Čadce, alchymistickú dielňu - ako jedinú expozíciu svojho druhu na Slovensku a expozíciu viažucu sa k obdobiu solúnskych bratov vo Veľkomoravskej ríši. K dispozícii bola i výstava čipiek. Súčasťou bol  pútavý výklad pracovníkov k rôznym expozíciám. Návšteva tejto vysunutej expozície Kysuckého múzea v Čadci obohatila žiakov o množstvo poznatkov a zážitkov.