Navigácia

Právne informácie

Aktuality zo života školy

Čo ľudia rozdelia, viera spojí

Hranice Panónie patria do priestoru minulého času. Územie, ktorému vládol prvý Uhorský kráľ Štefan, po smrti vyhlásený za svätého, poznáme už iba z kníh a historických máp. Štefanovi nástupcovia viedli dlhé roky boje o tón Uhorska. V plynutí času vznikli nové samostatné a hrdé štáty s vlastným jazykom, znakmi aj pevnými hranicami  medzi sebou. Oddelilo sa Slovensko od Maďarska, Maďarsko od Chorvátska, a tak ďalej, a tak ďalej... Ale napriek tomu, čo ľudia rozdelili, viera spojila naspäť. 
V dňoch od 14. do 17. apríla navštívili naše školy – SZŠ sv. Františka z Assisi a PaSA sv. Márie Goretti študenti z Dievčenského gymnázia Milosrdných sestier zo Záhrebu. Putovali Chorvátskom a Maďarskom, aby na Slovensku utužili priateľstvo, spoznali novú krajinu a kultúru. Ich poznávanie sa začalo sv. omšou v prekrásnom kostolíku sv. Štefana Kráľa v Žiline – Závodí, kde je vystavená aj jeho relikvia a relikvia sv. Faustíny. Ďalšie ich kroky viedli na hrad Strečno, ktorý je obohatený o expozíciu drevených domčekov z čias minulých, napr. dom rybára, dom pekára, útulňa pre pútnikov a na dobovej zvonici si mohli aj zazvoniť na poplach...
 

Z hradnej veže sa pred nimi rozprestierala panoráma s „ blúdiacou  “ riekou a majestátnymi pohoriami Malá Fatra, Veľká Fatra a Kysucká vrchovina. V hradnej kaplnke spoznali osud Žofie Bosňákovej. Zoznámili sa tiež s priestormi BÚ v Žiline, pod správu ktorého patria aj obe naše školy.
Každý deň sa začal prosbou o silu, pokoj a porozumenie. Tieto prosby sme mali možnosť spolu predniesť aj v najväčšom kostole na Slovensku zasvätenom slovenským vierozvestcom sv. Cyrilovi a sv. Metodovi v Terchovej. V rodisku slovenského Robina Hooda a národného hrdinu Juraja Jánošíka. Obec nám ponúkla niekoľko atrakcií: rozhľadňu s náučným chodníkom, betlehem z lipového dreva, vyrobený miestnymi rezbármi ako darček pre potešenie ostatným Terchovčanom (a dnes už nielen im), sochu Juraja Jánošíka a krížovú cestu zo 100-ročného kameňa.
Najväčšou atrakciou pre našich priateľov z Chorvátska však bola prechádzka Jánošíkovými dierami, hlavne pre tých mladších. Tí starší (učiteľky a doprovod) ocenili pohľad s výkladom na najväčšiu drevenú sochu na Slovensku – slovenský orloj v Starej Bystrici, Námestie sv. Michala archanjela  a tiež Námestie sv. Floriána. Na záver si zatancovali na zbojníckom kameni, aby sa splnili ich tajné túžby a sny.
Možno jednou z ich túžob bolo aj to, aby sa na Slovensko opäť vrátili.
Študenti našich škôl sú bohatší o novú skúsenosť, prijali do rodiny nového, pre nich cudzieho človeka. Na pár dní sa vzdali svojich návykov, svojho pohodlia a rodinných „ rituálov “ a prispôsobili sa inému človeku. Venovali to vzácne, čo mali „čas “ – niekomu, ... tomu druhému...    
 
PhDr. Mária Kuljovská
 

Novinky

Kontakt

  • Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi
    Horná 137, 022 01 Čadca
  • (+421) 041/433 51 22 - sekretariát,

Fotogaléria