Púť do Ríma

V dňoch od 28. 2. do 3. 3. 2016 študenti SZŠ sv. Františka z Assisi, PaSA sv. Márie Goretti v Čadci a pútnici z farnosti Zákopčie vytvorili krásne spoločenstvo a vybrali sa pri príležitosti Roka milosrdenstva do večného mesta Rím.
Prvé kroky upršanými rímskymi ulicami nás zaviedli na Piazza del Colosseo, na ktorom sa vyníma symbol starého Ríma – Koloseum. Dobovú atmosféru a neľútostný súboj v amfiteátri medzi šelmami a gladiátormi, ktorý bol veľkolepou zábavkou vtedajšej spoločnosti nám priblížil erudovaný sprievodca.
Neďaleko Kolosea sme navštívili nenápadný kostol Baziliku sv. Klementa, v ktorej našiel miesto posledného odpočinku sv. Cyril. V nej náš duchovný sprievodca vdp. Igor Čuntala celebroval svätú omšu. Po nej sme sa vybrali na najkrajšie námestie sveta Námestie sv. Petra, ktorej centrom je najnavštevovanejšia Bazilika sv. Petra. Napriek čulému ruchu a množstvu návštevníkov sme sa snažili adorovať pri hrobe Jána Pavla II. a Jána XXIII. a pokochať sa slávnym dielom Pietou od Michelangela...

Druhý deň nášho pobytu sme začali prehliadkou rímskych katakomb. Odtiaľ naše kroky viedli do baziliky sv. Pavla za hradbami a do Lateránskej baziliky, v ktorej sú uložené pozostatky mnohých pápežov. V blízkosti baziliky sme na kolenách ,,vyšli“ Svätými schodami, po ktorých údajne kráčal Ježiš Kristus v paláci Poncia Piláta v Jeruzaleme.

Na potulkách mestom sme neobišli ani známe historické pamiatky ako napr.: Panteón, Fontana di Trevi či Forum Romanum.

Dôležitým momentom celej púte bola audiencia so Svätým Otcom Františkom. Jeho priama blízkosť a požehnanie vyvolala v nás hlboký a intenzívny zážitok. V závere dňa sme  v Bazilike Santa Mária Maggiore, v ktorej sú pod hlavným oltárom uložené časti Ježišových jasličiek z Betlehema, ďakovali za tieto požehnané dni svätou omšou.

V každej bazilike, ktorú sme navštívili, sme prešli Bránou Milosrdenstva a v modlitbe sme Bohu otvorili svoje srdce. Veríme, že táto milosť prinesie do našich životov požadované ovocie. Púťou do každého z týchto kostolov sme mali tiež príležitosť získať jubilejné odpustky za obvyklých podmienok. Unavení, ale vďační  za tieto požehnané dni sme sa vrátili domov.