Dvojdňová odborná exkurzia

V dňoch 22. 10. 2014 a 23. 10. 2014 sa uskutočnila odborná exkurzia z predmetov NRK, NEJ, DEJ, ZOA a OAD. Zúčastnili sa jej študenti 3.ZA, pre ktorých bola plánovaná a pridali sa aj dievčatá z PaSA.
Vyrazili sme z Čadce autobusovej stanice o 6.15 hod. smerom na Wachau do cieľa nášho dňa – Benediktínskeho kláštora v Melcku. Hranicu medzi SR a Rakúskom sme cestou tam prekročili o 11.00 hod. Prechádzaním cez údolie Wachau sa nám naskytol oku lahodiaci pohľad na čarokrásne dedinky okolo Dunaja, na malebné kostolíky, upravené viniče a marhuľové sady, hrady týčiace sa na úpätí niektorých kopcov. Jedným z najslávnejších v tejto oblasti je hrad v dedinke Dűrnstein, kde bol pred 800 rokmi uväznený Richard, anglický kráľ, inak nazývaný aj Levie srdce ...

Okrem toho je táto oblasť vyhlásená aj za kultúrne dedičstvo UNESCO. Vedie tadiaľto aj Dunajská cyklotrasa, ktorá začína pri ústí rieky Dunaj v Nemecku, prechádza Rakúskom, Slovenskom a končí v Maďarsku. O 12.30 hod. sme dorazili k Benediktínskemu kláštoru, týčiacemu a hrdo sa vypínajúcemu na skale nad mestečkom MELK. Právom nesie označenie, že je najkrajšou stavbou v Európe. Najskôr to bol hrad Babensbergerovcov. Tento rod ho potom daroval mníšskemu rádu Benediktínov, ktorí ho spravujú dodnes. Dnes sa v tejto prenádhernej budove spája múzeum, kláštor a gymnázium, ktoré je jedným z najprestížnejších v Rakúsku. Má 900 študentov (dievčatá a chlapcov).
Inými vrcholnými bodmi opátstva sú mramorová sála, knižnica s 12 miestnosťami s približne 100 tisíc zväzkami, stropná freska od Paula Trogera (alegória viery). Benediktínske opátstvo a areál kláštora dopĺňajú prekrásne záhrady, v ktorých akoby zastal čas a prinútia aj vás spomaliť tok myšlienok a rozjímať. Toto miesto – kláštor si vybral aj UMBERTO ECO k napísaniu svojho románu Meno ruže. Po prehliadke o 17.30 hod. sme sa vybrali smerom k domovine, do Bratislavy, kde sme mali so s. Lujzou zabezpečené ubytovanie. Štátne hranice sme prekročili o 18.30 hod. Aj na Slovensku nás čakalo milé prekvapenie. Kto by si neprial stráviť noc na zámku slávneho grófa Csákyho. My sme túto možnosť mali a sme za ňu vďační. Lovecký zámok, dnes sídlo rádových sestier kongregácie Dcér sv. Františka z Assisi, kde si zriadili kláštor a budove bývalej koniarne nemocnicu. Kaštieľ bol v roku 1954 znárodnený a v roku 1956 prebudovaný na Geriatrické sanatórium. V roku 1989 objekt štát vrátil cirkvi a kaštieľ bol vyhlásený na národnú kultúrnu pamiatku. Dnes Liečebňa sv. Františka slúži ako LDCH, DOS a aj HOSPIC. Má dve ambulancie – internú a geriatrickú. Je tu umiestnených 90 pacientov, o ktorých sa stará 80 zdravotníckych pracovníkov. Liečebňa sv. Františka je neštátna inštitúcia a do budúcna sa snaží o kategorizáciu na Špecializovanú geriatrickú liečebňu (na Slovensku je zatiaľ len jedna v Košiciach).
23. 10. 2014 sme okrem exkurzie v liečebni navštívili aj Staré mesto, kde sa mohli dievčatá pokochať pamiatkami dýchajúcimi Slovensko – Uhorskou históriou. Chrám sv. Martina, Korzo, Kapitulská ulica, Univerzitná knižnica a kostol Uršulíniek, Michalská brána, Hlavné námestie, Primiciálne námestie, SND, Hviezdoslavovo námestie.
Cesta naspäť bola pokojná, veselá a rýchla, do Čadce sme dorazili o 17.30 hodine.