Navigácia

Právne informácie

Edublog učiteľov a žiakov školy

Budú písať (alebo píšu) blogy aj naši žiaci a učitelia?

Zamyslenie sa nad blogermi, blogovaním a všeličím okolo toho... smiley

 

Občas možno robíme resp. používame veci, ktoré zvyčajne nemáme chuť alebo čas robiť.

U mňa zatiaľ do tejto kategórie patrí napr. aj blogovanie - fenomén, ktorý pretvára web a médiá na spoluprácu mnohých osôb. Hoci je dôvodov na publikovanie v súčasnosti viac ako dosť, nečakajte, že tu budem písať často (iní však možno áno - veď úplne prvou z písomných tém PFIČ maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry bola v roku 2011 téma s názvom Blogeri sú obrazom spoločnosti. Išlo o diskusný príspevok), aj keď si sem-tam nejaký ten blog celkom rád prečítam. Niektoré odborné i populárne informácie však považujem pre záujemcov o blogovanie za dôležité. V tomto úvodnom článku ich teda predkladám, a aby boli ucelenejšie, (tak) aj za pomoci odkazov na literatúru v závere príspevku.

 (Ing. Viktor Kubinec, učiteľ INF/API)

Podľa odborných materiálov (pozri aj nižšie) je blog (skrátený tvar z weblog - webový denník/záznamník resp. "internetový denníček" alebo nie celkom presne aj webová lokalita) forma individuálneho internetového publikovania - čiže webová stránka, ktorá umožňuje autorovi rýchlo a jednoducho publikovať na webe kratšie články, obsahujúce najmä texty. Ide napr. o zápisky, myšlienky, skúsenosti a dojmy publikované na internete, ktoré sa týmto stávajú odkazmi pre okolitý svet. Tieto články sú zvyčajne spätne resp. obrátene chronologicky usporiadané (t.j. najnovšie navrchu), a autor blogu (bloger resp. blogger alebo po slovensky i blogér) teda občiansky (civilný) žurnalista sa v nich zvyčajne venuje, niekedy i na pokračovanie, nejakej ucelenej téme.

Blog máva osobný charakter, je z neho cítiť osobnosť, záujmy a názory autora, a preto sa občas nazýva aj osobný denník. Poriadny blog je otvorený širokej verejnosti, a každý jeho návštevník (čitateľ) môže pod článkami (v internetovom fóre - v kolekcii odkazov) zvyčajne zanechať aj svoj komentár alebo hodnotenie či odporúčanie, čím vlastne do určitej miery riadi ich popularitu. Blogy tak často vytvárajú priestor pre diskusiu o rôznych odborných, či aktuálnych spoločenských témach (žiaľ, ide aj o nevhodné až primitívne reakcie - ak neveríte, začítajte sa do niektorých názorov*). Keďže sa blogerom môže stať hocikto, je zrejmé, že blogy používajú ľudia rôznych profesií, rôzneho veku a na rôzne účely - napr. ich s obľubou píšu nielen začínajúci či amatérski alebo profesionálni novinári (publikovanie mimoriadnych správ), ale aj učitelia so žiakmi (blogy zamerané na oblasť vzdelávania označujeme ako edublogy - našli ste si už ten svoj?), umelci, politici, vedci a pod. - čiže všetci tí, ktorí chcú prezentovať svoje názory (ale aj fotografie, literárne výtvory a pokusy) ďalším ľuďom s podobnými záujmami či koníčkami a príp. s nimi chcú o nich diskutovať (preto je blog zároveň tribúna i priestor na spoluprácu). Z uvedeného vidieť, že títo užívatelia sa stretávajú na tematických resp. komunitných blogoch, kde spolu komunikujú na danú tému, čo môže byť pre zainteresovaných prospešné (vedeli by ste podrobnejšie sformulovať kedy a pre koho? Napíšte o tom blog! :-).

Považuje sa za vhodné blogovať pod vlastným menom, ale ak to z nejakého dôvodu nechceme, môžeme blogovať aj pod pseudonymom (*niekedy som šokovaný, čo dokáže vytvoriť anonymný prispievateľ**). Malo by však byť už na prvý pohľad jasné, že aj ide o pseudonym (napr. Janko Spisovateľský alebo Eva Občaskritická a pod. - v origináli, z ktorého som čerpal, bolo aj "Jožko Poriadkumilovný" :-) a "Diana Kritická" - keďže som chcel byť aspoň trocha tvorivý, vymyslel som a pridal niečo i ja). Uvedomme si, že náš blog, naše údaje na ňom, a tiež všetky naše príspevky, sú verejné, takže aj keď má (alebo aj preto) osobný charakter, odhaľujeme ním svoje vnútro. Zrejme preto nebudeme chcieť zverejniť o sebe tie údaje, ktoré sú príliš súkromné (privátne) a osobné. To ale ani nie je nutné - náš blog môže byť (a vlastne aj je) individuálny/osobný (súkromný) resp. verejný či odborný (profesionálny či firemný) - stačí, ak stručne napíšeme trebárs niečo o svojom profesionálnom pozadí. Rovnako naša fotografia nemusí byť príliš detailná (i keď pri registrácii sú zvyčajne aj na ňu kladené isté požiadavky - vyskúšajte), a určite nie oficiálna fotografia napr. z občianskeho alebo vodičského preukazu (ozaj, premýšľate aspoň teraz o tom, prečo sa to neodporúča?). V tejto súvislosti treba pripomenúť, že existujú aj tzv. flogy resp. fotoblogy (pozri napr. flog.pravda.sk), ktoré sú zamerané na zdieľanie a publikovanie fotografií. Podobne ako blogy ich tiež môžeme hodnotiť a komentovať. Okrem nich však poznáme aj videoblogy alebo iné formálne obmeny weblogov.

Toto všetko si môžeme obstarať a vyskúšať pomocou voľných webových služieb ako sú napr. blog.sme.sk, blog.hnonline.sk, blogger.com, blog.matfyz.sk, infoblog.sk, blog.sk a pod. Je vidieť, že rôzne média i organizácie propagujú blogy a poskytujú pre ne zdarma aj svoj internetový priestor v podobe samostatných sekcií na danom portáli (pričom sa dajú použiť prispôsobiteľné šablóny a rozloženia) príp. preberajú najúspešnejšie príspevky. Niektorí blogeri takto zároveň publikujú v novinách v súčasnosti bežne majúcich aj internetovú podobu i na "svojom" blogu.

Jedným z veľkých problémov v prostredí blogov v ktorom neexistujú žiadne skutočné pravidlá sú (okrem ich kvality, pričom vzhľad je zvyčajne uspokojivý) názvy príspevkov, ktorých úlohou je prilákať čitateľov. Obsah príspevkov často nezodpovedá lákavosti titulkov, čo pripomína bulvárne média. Ďalším problémom je už spomínaná kvalita textov: väčšina z miliónov blogov (veru, už ich je toľko :-) má iba obmedzenú kvalitu a podobne sú na tom aj viaceré odozvy na jednotlivé príspevky. **Niektoré takéto komentáre potom bývajú odstránené z "dôvodu porušenia pravidiel diskusie". Napriek tomu sú pre mnohých autorov blogy cesta k presadeniu sa aj v štandardnom publikačnom prostredí - hoci, ako vidieť, blogovanie nie je klasická žurnalistika.

A ako sa zvykne blog písať? Každý takýto článok má 3 samostatné časti:

a) Názov - nadpis článku.

b) Popis (tzv. perex) - krátka upútavka (2 až 5 viet), ktorá sa vypisuje (zobrazuje) v prehľade príspevkov a ktorá charakterizuje náš príspevok (čiže ju môžeme považovať aj za jeho zhrnutie). Môže prilákať návštevníkov k prečítaniu celého článku. Niekedy sa chápe ako podnadpis, čo však nie je celkom správne, pretože perex je zväčša dlhší a voľnejšie formulovaný. Často ide o prvý odsek článku alebo sa v ňom cituje napr. jeho najzaujímavejšia veta. V pôvodnom polygrafickom význame je slovom perex myslený titulok (názov, nadpis príp. úvod) v šírke cez všetky stĺpce na celú stranu novín či časopisu (z lat. per extensum t.j. zoširoka/naširoko, podrobne resp. v plnom rozsahu, obšírne - úvodná, na celú šírku hrubo vytlačená časť článku). Čiže ide aj o spôsob sadzby textu v typografii.

c) Samotný text - pokračovanie zvyšnej časti textu (mimo prvého odseku, ktorý už môže byť v perexe). Pri čítaní blogu sa na túto časť dostaneme až po kliknutí na nadpis alebo na spodný odkaz upozorňujúci na celý článok/príspevok (ide o odkazy typu "celý príspevok", "celý článok", "pokračovanie článku", "viac" a pod.).

P.S.: Ako ste na tom s blogovaním vy? Verím, že píšete a čítate iba samé pravdivé a kultivované príspevky.

 

Použitá a odporúčaná literatúra:

  1. GUJBEROVÁ, M.: Čo je Web 2.0?  [online]. [citované 21. 12. 2012]. Dostupné na: <http://gujbi.blog.matfyz.sk/p12831-co-je-web-2-0 >
  2. GYARFÁŠ, F. – HOMOLA, M. – KUBINCOVÁ, Z – MORAVČÍK, M. – MRÁZ, P.  – ŠVEC, P. – ŠRÁMEK, M. – SUDOLSKÁ, M. – WINCZER, M.: Ďalšie vzdelávanie učiteľov základných škôl a stredných škôl v predmete informatika : Spoločenské aspekty digitálnych technológií / Slobodný a otvorený softvér (predmet: Digitálna gramotnosť učiteľa). Prvé vydanie. Bratislava: ŠPU, 2009. 20 s. ISBN 978-80-89225-63-7 (ide o str. 8 - 9).
  3. HRUŠECKÁ, A. - VARGA, M.: Tvorivá informatika. 2. zošit s internetom (učebnica pre predmet informatika pre prímu až kvartu gymnázií s osemročným štúdiom a 2. stupeň základných škôl). Prvé vydanie. Bratislava: SPN - Mladé letá, 2011. 48 s. ISBN 978-80-10-01630-3 (ide o str. 32).
  4. SKALKA, J. - DRLÍK, M. - MESÁROŠOVÁ, M.: Základy PC, Windows 7, Office 2007 : Úvod do PC, Windows 7, Siete, Internet, Word, Excel, PowerPoint, Access. Nitra: AM - Mgr. Ján Skalka, 2011. 268 s. ISBN 978-80-970787-1-3 (ide o str. 73).
  5. ŠNAJDER, Ľ. - GUNIŠ, J. - GUNIŠOVÁ, V. - JAŠKOVÁ, Ľ.: Informatika pre stredné školy : Práca s internetom (tematický zošit pre SŠ a ZŠ so zameraním na matematiku). Prvé vydanie. Bratislava: SPN - Mladé letá, 2008. 48 s. ISBN 978-80-10-0518-4 (ide o str. 14 a 34-35).
  6. http://dvui.ccv.upjs.sk/kurzy/mod/assignment/view.php?id=1623 - viditeľné iba po prihlásení sa do kurzu DVUI = Ďalšie vzdelávanie učiteľov základných a stredných škôl v predmete informatika - pozri http://dvui.ccv.upjs.sk
 

Kto s tým ešte nemá skúsenosti, nech si pozrie okrem uvedenej literatúry napr. aj tieto odkazy:

Novinky

Kontakt

  • Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi
    Horná 137, 022 01 Čadca
  • (+421) 041/433 51 22 - sekretariát,

Fotogaléria