Na odbornej exkurzii v Osvienčime

„Po Osvienčime už nemožno písať básne,“ povedal Theodor W. Adorno. Aj my sme mali taký pocit po zhliadnutí expozícií a priestorov koncentračných táborov Osvienčim a Birkenau. Hneď po príjazde sme v rámci odbornej exkurzie z občianskej náuky pod vedením PhDr. Mitkovej a Mgr. Halúskovej navštívili múzeum s názvom Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau – expozície ktorého sú inštalované v interiéroch jednotlivých barakov. Aj s tými najsilnejšími otriasol pohľad na plynovú komoru s krematóriom. Pri prehliadke sme sa dozvedeli informácie o histórii tábora, doprave väzňov, princípoch selekcie, či o spôsobe života v tábora.

V Auschwitz II – Birkenau sme si po prechode vstupnou bránou prehliadli vernú kópiu vagóna, na ktorých sa do tábora privážali väzni i pamätník obetiam holokaustu postavený pri ruinách bývalého krematória II, ktoré fašisti vyhodili do vzduchu pred jeho opustením. Tragický osud väzňov nám priblížil aj pohľad do murovaného baraku v ženskom a dreveného baraku v mužskom tábore. Miesto i fakty nami otriasli, ale zároveň pomohli uvedomiť si hodnotu ľudského života. Česť pamiatke všetkých zosnulých.

študenti SZŠ a SOŠp